konopne24.pl
Producenci
Promocje
Propolis i jego właściwości 0
Propolis i jego właściwości

Propolis pszczeli i jego niezwykłe właściwości lecznicze

Propolis: Properties, Application, and Its Potential
Wojciech Król, 1 ,* Vassya Bankova, 2 José Maurício Sforcin, 3 Ewelina Szliszka, 1 Zenon Czuba, 1 and Andrzej K. Kuropatnicki 4 Propolis to produkt pszczeli znany od wieków ze swoich biologicznych i farmakologicznych właściwości. Jest szeroko stosowany w medycynie tradycyjnej, a także w medycynie komplementarnej. Propolis działa bowiem:

  • przeciwbakteryjne,
  • antyseptyczne,
  • przeciwzapalne,
  • znieczulające.

Propolis stał się przedmiotem licznych badań opracowywanych i przeprowadzanych na całym świecie w celu analizy jego składu chemicznego oraz właściwości leczniczych. Inspiracją do wydania tego specjalnego numeru była dziesiąta rocznica śmierci profesora Stana Schellera, prekursora badań nad propolisem w Polsce.

Artykuły badawcze o propolisie

W tym specjalnym numerze zaprosiliśmy badaczy i naukowców do nadsyłania oryginalnych raportów z badań i artykułów przeglądowych oraz krótkich komunikatów na temat propolisu: jego historii, historii badań propolisu, składu chemicznego propolisu, aktywności propolisu, zastosowania propolisu w medycynie, stomatologii i weterynarii. Nadesłano ponad 50 artykułów, z których wybraliśmy 41, reprezentujących bogatą i wieloaspektową wiedzę. Obejmują one szeroki zakres tematów i podzielone są na artykuły przeglądowe i naukowe. Artykuły badawcze stanowią tło i są punktem wyjścia do omówienia trendów badawczych w ujęciu ogólnym. Zajmują się historycznymi aspektami badań propolisu i skupiają się na pionierskich badaniach prof. Schellera nad propolisem, które rozpoczęły się w Polsce na początku lat sześćdziesiątych. To Scheller i jego zespół opracowali metodę wprowadzania ekstraktów etanolowych propolisu do roztworów wodnych. Wykazali, że propolis działa jako przeciwutleniacz i radioprotektor, stymuluje regenerację tkanek oraz ma właściwości immunomodulujące. W innej pracy opisano osiągnięcia Schellera w stosowaniu propolisu w leczeniu oparzeń, owrzodzeń żylnych, ropnego zapalenia kości i zapalenia stawów oraz powikłań pooperacyjnych. Niektórzy autorzy opisują postęp w badaniach nad składem chemicznym propolisu oraz źródłami botanicznymi, co skutkuje jego uwarunkowaną geograficznie różnorodnością. W innej pracy autorzy przedstawiają postępy w analizie i właściwościach farmakologicznych propolisu, które są punktem wyjścia do standaryzacji preparatów na przykładzie propolisu rumuńskiego. Omówiono również praktyczne zastosowania propolisu w lecznictwie i kosmetyce.

propolis właściwości lecznicze

Oddzielna grupa artykułów dotyczy profilaktycznych i leczniczych właściwości preparatów propolisowych w leczeniu chorób układu krążenia, nowotworów, schorzeń jamy ustnej i gojenia ran. Większość artykułów zamieszczonych w tym specjalnym numerze ma charakter badawczy. Przedstawiają wyniki różnorodnych badań obejmujących różne ekstrakty propolisu i ich frakcje oraz wyizolowane z nich związki chemiczne. Artykuły opisują badania eksperymentalne, zarówno in vitro, jak i in vivo oraz badania kliniczne. Jedna grupa artykułów dotyczy przeciwnowotworowych właściwości propolisu. Zbadano wpływ estru fenetylowego kwasu kawowego (CAPE) na przemianę nabłonkowo-mezenchymalną (EMT) ludzkich komórek raka trzustki. Autorzy wnioskują, że CAPE może hamować wzrost ortotopowy i EMT komórek raka trzustki. Ocena cytotoksycznego działania geopropolisu wytwarzanego przez pszczoły bezżądłe na komórki kostniakomięsaka psów wykazała, że jest on skuteczny wobec komórek OSA w sposób zależny od dawki i czasu. Wykazano również, że bioaktywna frakcja geopropolisu zmniejsza migrację granulocytów obojętnochłonnych w procesie zapalnym. Inni autorzy wykazali, że nimfaeol-A, główny składnik propolisu z Okinawy, hamuje angiogenezę i dlatego może być użytecznym środkiem do zapobiegania angiogenezie indukowanej przez nowotwór. W innych badaniach badano działanie przeciwnowotworowe wyciągu etanolowego z indyjskiego propolisu bezżądłowego, badając działanie cytotoksyczne i apoptotyczne w czterech różnych liniach komórek rakowych w różnych stężeniach. Wykazano, że potencjał antyoksydacyjny indyjskiego propolisu bezżądłowego potwierdza jego działanie przeciwnowotworowe. Kolejna grupa artykułów dotyczy przeciwzapalnego i immunomodulującego działania propolisu. Niektórzy badacze wykazali, że brazylijski zielony propolis i chiński (typu topoli) propolis wykazują właściwości przeciwzapalne. Wyciąg z brazylijskiego zielonego propolisu okazał się skuteczny w regulacji inflammasomów, które powstają w cystolu komórki w odpowiedzi na sygnały stresu, toksyny i infekcje bakteryjne. Wykazał również bezpośrednie działanie przeciwko pasożytom i wykazywał działanie immunomodulujące na mysie makrofagi.

propolis właściwości zastosowanie

Osobna grupa artykułów dotyczy gojenia ran. Propolis okazał się skuteczny w zmniejszaniu ilości wolnych rodników w ranach oparzeniowych. Kuracja na oparzenia propolisem doprowadziła do zwiększenia ekspresji kolagenu i jego składników. Zastosowanie maści propolisowej do miejscowego leczenia niegojących się żylnych owrzodzeń podudzi przyspieszyło proces gojenia.

Propolis i jego zastosowanie w gojeniu ran

Inne badania wykazały zdolność propolisowego kwasu fenolowego i waniliny do penetracji naskórka i skóry właściwej  przyczynia się do ochrony skóry przed wolnymi rodnikami powstającymi pod wpływem promieniowania UV i przedwczesnym starzeniem się skóry. Również brazylijski zielony propolis, który zawiera błony biocelulozowe, wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe i właściwości gojące rany i jako taki jest obiecującym biomateriałem do gojenia ran skóry. Z innej pracy jasno wynika, że propolis przyspiesza modyfikację struktury siarczanów chondroityny/dermatanu odpowiedzialnej za wiązanie czynników wzrostu, które odgrywają kluczową rolę w naprawie tkanek.

Właściwości zdrowotne propolisu i jego wpływ na stan jamy ustnej

Stosowanie propolisu w stomatologii to temat kolejnej grupy artykułów. Ekspozycja Streptococcus mutans i Lactobacilli wyizolowanych ze śliny na etanolowy ekstrakt z polskiego propolisu wykazała jego działanie przeciwbakteryjne. Brazylijski zielony propolis wykazał podobne działanie do mikonazolu w leczeniu protezowego zapalenia jamy ustnej związanego z Candida. Stwierdzono, że pasta do zębów zawierająca propolis skutecznie poprawia stan zdrowia jamy ustnej i leczy zapalenie dziąseł spowodowane przez płytkę nazębną. Dobry wpływ na zdrowie jamy ustnej wykazano również podczas badań stosowania pasty do zębów zawierającej etanolowy ekstrakt z propolisu brazylijskiego. EEP miał pozytywny wpływ na higienę, stan dziąseł i mikroflorę jamy ustnej u pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia leczonych aparatami ortodontycznymi stałymi. Wykazano, że propolis ma właściwości przeciwdepresyjne, działanie przeciwdrobnoustrojowe, działanie cytotoksyczne i działanie ochronne przed uszkodzeniem wątroby z cholestazą. Polifenole zawarte w propolisie mają działanie immunomodulujące, chemoprewencyjne i przeciwnowotworowe. Wywierają one swój chemoprewencyjny wpływ poprzez liczne mechanizmy molekularne na szlaki sygnałowe apoptozy w komórkach nowotworowych. Wykazano, że EEP i polifenole wyizolowane z propolisu uwrażliwiają komórki rakowe na apoptozę indukowaną przez TRAIL. Przewidujemy, że to szczególne wydanie wzbudzi większe zainteresowanie propolisem i przeprowadzone zostaną ciekawsze badania. Jeśli przekonują Cię jego zalety, to w naszej ofercie znajdziesz propolis pszczeli krople, a także inne preparaty, w tym olej CBD.  Więcej informacji znajdziesz tutaj:

  1. Propolis: Properties, Application, and Its Potential Wojciech Król, 1 ,* Vassya Bankova, 2 José Maurício Sforcin, 3 Ewelina Szliszka, 1 Zenon Czuba, 1 and Andrzej K. Kuropatnicki 4, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3753737/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium